Határon átívelő családjogi viták: peres és peren kívüli lehetőségek / az Ügyvéd Podcast 113. adása

Melyik érintett állam bíróságához érdemes fordulni határon átnyúló családjogi viták esetén? Milyen szempontokat mérlegelhetnek az ügyvédek? Hogy viszonyul a magyar és az uniós jog egymáshoz jogvita esetén? Hogyan oldható meg a váltott gondoskodás két külön országban élő felek esetében? Milyen eltérő bírósági gyakorlatok lehetnek a különböző országok között? És milyen bíróságon kívüli megoldások jöhetnek szóba? Wopera Zsuzsa egyetemi tanárral és Kölcsényi Soma ügyvéddel beszélgetett Gerő Tamás.  

HÁZIGAZDA

Gerő Tamás

A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen diplomázott 2000-ben. Ügyvédjelölti gyakorlata után 2004-től ügyvéd a Budapesti Ügyvédi Kamara tagjaként. 2016 óta az „Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért” Egyesület elnöke. Az Ügyvédakadémia és az Ügyvédiskola oktatója. 2011-ben a Magyar Ügyvédi Kamara „Az év Pro Bono ügyvédje” kitüntetettje.

VENDÉGEK

Wopera Zsuzsa

1991-ben végzett a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Karán. 1991-től ugyanott főállású oktató, 2002-től a Polgári Eljárásjogi Tanszék vezetője. 2013-tól egyetemi tanár. Elismerései: Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János Kutatási Ösztöndíj, Mestertanár Aranyérem. 2014-től miniszteri biztos az Igazságügyi Minisztériumban. Szakterülete a polgári eljárásjog mellett a családjog, különösen a határon átnyúló családjogi jogviták eljárásjogi kérdései.

Kölcsényi Soma

2002-ben diplomázott, 2008 óta ügyvéd. Az International Academy of Family Lawyers (Nemzetközi Családjogi Ügyvéd Akadémia) európai alelnöke, a Mikk eV (https://mikk-ev.org) mediációs nagykövete, a Közép Európai Mediációs Intézet alelnöke, a Magyar Ügyvédi Kamara delegált szakértője az Európai Igazságügyi Hálózatban.